پیش‌بینی بارش‌های زمستانه نزدیک به متوسط بلندمدت در حوضه‌های آبریز

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، گزارش تازه موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو درباره وضعیت بارش پاییز ۱۴۰۰ نشان از آن دارد که در بیشتر حوضه‌های آبریز کشور بارش‌ها کمتر از متوسط بلندمدت بوده، به‌طوری‌که شدت کمبود بارش در حوضه‌های آبریز واقع در شرق و جنوب کشور بیشتر از سایر حوضه‌ها بوده است.

بر اساس نتایج پیش‌بینی‌ها، انتظار می‌رود وضعیت بارش پیش‌بینی‌شده برای زمستان ۱۴۰۰ در بیشتر حوضه‌های آبریز کشور به غیر از حوضه‌های آبریز واقع در جنوب شرق و برخی از حوضه‌های آبریز واقع در شمال و شمال غرب کشور، مقداری کمتر از متوسط بلندمدت یا نزدیک به آن باشد به‌طوری‎‌که این کمبود بارش می‌تواند برای حوضه‌های آبریز واقع در مرکز، جنوب غرب و برخی از حوضه‌های آبریز واقع در شمال کشور بیشتر باشد.

البته پیش‌بینی بلندمدت بارش با افق زمانی بیش از ۱۰ روز، موضوعی پُر چالش در سطح جهان است که با وجود پیشرفت‌های فراوان از جنبه‌های مدل‌سازی فرآیندهای حاکم بر شرایط اقلیمی، به دلیل پیچیدگی‌ این فرآیندها، همچنان در زمره موضوعات دارای عدم قطعیت بالا به شمار می‌رود. بر این اساس در خصوص پیش‌بینی‌های ارائه شده توسط موسسه تحقیقات آب، دقت پیش‌بینی بارش زمستان ۱۴۰۰ در حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد است.

پیشتر «محمد جوانبخت» معاون آب و آبفای وزیر نیرو در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار اقتصادی ایرنا گفته بود: همان‌طور که آمارها نشان می‌دهند در چندماه نخست سال آبی جاری بین ۳۰ تا ۴۰ درصد کمبود بارش نسبت به دوره بلندمدت داریم که امید است در ماه‌های آینده جبران شود.

وی ادامه داد: اما به هرحال موظفیم اگر چنانچه این کمبود بارش در حوزه آب کشور ادامه داشته باشد برنامه‌های متنوعی را در نظر بگیریم.

معاون آب و آبفای وزیر نیرو خاطرنشان‌کرد: البته در فاصله‌های زمانی کوتاه امکان انجام اقدام‌های سخت افزاری محدود است و نمی‌توان کارهای سازه‌ای مختلفی انجام داد و بیشتر باید اقدام‌های نرم افزاری مد نظر قرار گیرد.

جوانبخت گفت: بر همین اساس برنامه‌های متعددی در نظر گرفته شده است که اجرا خواهند شد.

درباره ی nkpf5r58987

مطلب پیشنهادی

۲۱ تُن خوراک دام احتکار شده در شهرستان ملایر کشف شد

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری پلیس؛ سرهنگ “احمد ساکی” روز سه شنبه با اعلام …