سوآپ گازی از افت فشار شبکه‌ در مازندران جلوگیری کرد

محی الدین مفخمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از آن جایی که استان مازندران به خصوص شهرهای آمل ، بابل و قائمشهر در انتهای شبکه های گازرسانی منطقه شمال قرار دارند ، مشکلات کمبود و افت فشار گاز از دغدغه های جدی است که با عملیاتی شدن سوآپ گاز یعنی تزریق گاز از ترکمنستان افت فشار گاز جبران شده است.

وی با توضیح این که همه خطوط لوله گاز منطقه شمال به شبکه شمال شرق کشور متصل است ، ادامه داد :  تزریق روزانه چهار تا چهار و نیم میلیون متر مکعب گاز در شمال شرق کشور خط ۳۰ اینچ منطقه شمال را به درستی تقویت کرده است.

واردات روزانه حدود ۱۰ میلیون متر مکعب گاز از ترکمنستان از طریق ایستگاه دشت شاد گرگان طی سال های قبل از ۱۳۹۶ ،همواره کمک و تقویت کننده گاز خانگی استان مازندران در فصل زمستان بوده است و نیاز و وابستگی استان های شمالی به واردات گاز از ترکمنستان سبب شد تا براساس برنامه ریزی ، خط انتقال ۴۲ اینچ دامغان – کیاسر – ساری با سرمایه گذاری یکهزار میلیارد تومانی در مرداد ماه سال ۱۳۹۶ با حضور وزیر وقت نفت بهره برداری شود.

میزان مصرف گاز استان مازندران به طور میانگین ۲۸ تا ۳۰ میلیون متر مکعب است ولی سوابق نشان می دهد افزایش مصرف حتی در کف ۳۰ میلیون متر مکعب نیز همواره استان را با مشکل مواجه می کند ولی امسال نخستین تجربه زمستانی پایداری بیشتر را نشان می دهد.

جواد اوجی وزیر نفت هفته جاری اعلام کرده بود که عملیات اجرای توافق سواپ گازی بین ایران ترکمنستان و جمهوری آذربایجان شروع شده است و روزانه بالغ بر چهار تا چهار و نیم میلیون متر مکعب گاز در شمال شرق کشور دریافت می‌شود که به تقویت شبکه در شمال شرق کشور کمک می کند .

وزیر نفت گفت که در حال حاضر از نقطه شمال غرب کشور و جمهوری آذربایجان هم این عملیات سواپ انجام می‌شود که با توجه به مصارف در بخش شمال شرق کشور به پایداری شبکه گاز کشور کمک می‌کند.

سوآپ گاز میان ایران و ترکمنستان و آذربایجان اخیرا در حاشیه اجلاسی که در کشور ترکمنستان  با حضور آیت‌الله رییسی برگزار شده بود ، امضاء و اجرایی شده است.

سوآپ گازی از افت فشار شبکه‌ در مازندران جلوگیری کرد

 افزایش ایمنی و پایداری جریان گاز در استان های شمالی کشور

سرپرست منطقه ۹ عملیات انتقال گاز کشور به اهمیت اجرای طرح تعمیرات به موقع خطوط لوله گاز اشاره کرد و بیان داشت: تعمیرات بموقع ضامن انتقال پایدار و ایمنی گاز است و همسو با این برنامه ها امسال عملیات پیگرانی هوشمند خطوط لوله ۳۰ اینچ سرخس- نکا- رامسر- رشت و ۵۶ اینچ سوم سراسری پس از مشخص شدن عیوب در این خط عملیاتی شده است.

مفخمی به ۵۶ مورد حفاری بر روی نقاط مختلف از خط ۳۰ و ۵۶ اینچ محدوده مراکز بهره برداری رشت، نور و گرگان اشاره کرد و افزود : رفع عیوب ایستگاه های شیر نکا و آکند شهرستان ساری از دیگر برنامه ها بوده است.

سرپرست منطقه ۹ خاطرنشان کرد: با تعمیرات به موقع نقاط معیوب خطوط لوله ۳۰ و ۵۶ اینچ شاهد افزایش ایمنی و پایداری انتقال گاز استان های شمالی کشور در فصل زمستان خواهیم بود. 

منطقه ۹ عملیات انتقال گاز در حوزه استان های گیلان، مازندران و گلستان تحت ساختار سازمانی شرکت انتقال گاز ایران از سال ۱۳۸۶ شروع به فعالیت کرد، این منطقه بخشی از گاز مصرفی استان اردبیل در منطقه ۸ عملیات انتقال گاز را از طریق خط اول سراسری و تاسیسات تقویت فشار گاز چلوند تحویل و علاوه بر آن، گاز مصرفی مورد نیاز های استان های شمالی را نیز از طریق خط سراسری اول و خط سوم سراسری و همچنین خط ۴۲ اینچ دامغان -کیاسر تامین می کند.

منطقه ۹ عملیات انتقال گاز، دارای چهار مرکز بهره برداری خط لوله در گرگان، ساری، نور و رشت و پنج ایستگاه تقویت فشار در قلعه جیق، نکا، نور، رامسر و رشت است.

درباره ی nkpf5r58987

مطلب پیشنهادی

۲۱ تُن خوراک دام احتکار شده در شهرستان ملایر کشف شد

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری پلیس؛ سرهنگ “احمد ساکی” روز سه شنبه با اعلام …