زمین شناسی در کشور مهجور مانده است

به گزارش خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا، محمدرضا اسپهبد روز سه شنبه در مراسم رونمایی از این مستنند در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: در حال حاضر در کشورهای همسایه ایران وزارت زمین شناسی  فعال است، اما متاسفانه ما روز به روز از زمین شناسی در کشور فاصله می گیریم.

وی بیان کرد: زمین شناسی به لحاظ اهمیت باید سرلوحه برنامه همه دولت ها قرار گیرد، حتی باید زمین شناسی و صنعت و معدن و تجارت از هم تفکیک شود و امید است در دولت آینده تحقق پیدا کند.

مشاور امور اکتشاف طرح توسعه فناوری ها ونوآوری های حوزه معدن و صنایع معدن معاونت علمی ادامه داد: در ایران با توجه به اینکه بر اثر حوادث زمین ساختی همه پدیده های زمین شناسی قابل مشاهده است، اما متاسفانه ما نسبت به کشورهای همسایه در این زمینه  فاصله گرفته ایم، امروز در این مستند، پدیده های زمین شناسی را مشاهده کردیم که  بخشی از پدیده های ژئو توریسم کشور ما هستند.

اسپهبد افزود: پدیده زیبای زمین شناسی گلِ فشان علاوه بر جنوب دریای کاسپین در استان گلستان، در غرب نیز در بخش آستارا قابل رویت است. همچنین در چابهار این پدیده وجود دارد.  می توانیم با استفاده از پتانسیلی که در زمینه گل فشان در این مناطق است، ژئوتوریسم پزشکی و درمانی را در کشور توسعه دهیم.

 ابراهیم کریمی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری گلستان، نیز در این مراسم گفت: استان گلستان با استان های همجوار شمالی خود یعنی گیلان و مازندارن به واسطه اقوام خاصی که دارد از پتانسیل بالایی برای جذب توریسم برخوردار است.

وی بیان کرد: در استان گلستان اقوام ترکمن با پوشش خاص، غذاهای خاص، پرورش اسب و شتر و نیز داشتن چندین تنوع آب و هوایی به لحاظ دسترسی به بیابان و دریا از جاذبه بالایی برخوردار است.

کریمی یادآور شد: تولید مستند گلِ فشان های موجود در استان گلستان با همکاری معاونت علمی بسیار خوشحال کننده است؛ چرا که برخی از گل فشان های موجود در این مستند برای نخستین بار به صورت علمی و مستند معرفی شده اند و تا پیش از این کسی از وجود این گل فشان ها خبری نداشت، امید است این مستند به معرفی ظرفیت های گردشگری استان کمک کند و گردشگران داخلی و خارجی بتوانند با این ظرفیت ها آشنا شوند.

 مستند «گـِل فشان، جوش و خروش زمین  » سومین  قسمت از مجموعه «رخساره زمین» رونمایی شد تا ترویج گنجینه‌های پنهان ‌زمین گردشگری ایران سرعت بگیرد.

به گزارش خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا، این مستند، پس از نمایش قسمت اول و دوم مجموعه با محوریت جزیره هرمز و چشمه های باداب سورت در قالب سلسله‌ مستندهای «رخساره زمین» به معرفی چهار گِل فشان استان گلستان می پردازد.

گل فشان نفتلیجه  (دریای صورتی) و گل فشان قارنی یاریق که در زبان محلی به معنای شکم پاره نامیده می شود، در منطقه گمیش تپه واقع شده اند. گل فشان گوبک لیجه (پنج برادر) به  معنای ناف کوچک در منطقه صفر مرزی با کشور ترکمنستان و گل فشان اینچه در شمال منطقه آق قلا یکی از جاذبه‌های منحصربه فرد زمین‌گردشگری ایران قرار دارند.

 مستندهای این حوزه، با حمایت طرح توسعه نوآوری‌ها و فناوری‌های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف فرهنگ‌سازی و آگاهی بخشی نسبت به ظرفیت‌های پنهان فناورانه زمین شناختی ایران و ایجاد ظرفیت‌های تجاری و فناورانه در حوزه جاذبه‌های خارق‌العاده زمین‌گردشگری تهیه شده اند.

درباره ی nkpf5r58987

مطلب پیشنهادی

۲۱ تُن خوراک دام احتکار شده در شهرستان ملایر کشف شد

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری پلیس؛ سرهنگ “احمد ساکی” روز سه شنبه با اعلام …