توسعه دریایی بدون شناخت پهنه‌های آبی و هیدروگرافی ممکن نیست

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از سازمان بنادر و دریانوری، «غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی» در آستانه روز جهانی هیدروگرافی با تبریک این روز و یکصدمین سالگرد تاسیس سازمان بین‌المللی هیدروگرافی در زمینه جایگاه داده‌های مکانی در توسعه کشور، اظهار داشت: توسعه جریانی است که بازسازی، اصلاح و ارتقای ساختار و نظام اقتصادی و اجتماعی یک کشور را به همراه دارد و دارای مفهوم گسترده و جامعی بوده و همین موضوع بیانگر این واقعیت است که توسعه امری ساده و آسان نیست و نیازمند تفکر ساختاری و شناخت کامل است.                                                                                                                                         

جایگاه داده‌های مکانی در توسعه کشور

وی ادامه‌داد: بدیهی است یکی از ابزارهای اصلی و کلیدی در برنامه‌ریزی، اطلاعات و داده‌های مکانی است و از طرفی در عصر کنونی که از آن با عنوان عصر اطلاعات نام‌ برده می‌شود، ضرورت دسترسی به اطلاعات،‌ تولید، گردآوری، پردازش و ارائه مناسب اطلاعات برکسی پوشیده نیست.

جعفرزاده ایمن‌آبادی خاطرنشان‌کرد: اطلاعات به‌ویژه اطلاعات مکانی، نقش اساسی در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب، چشم‌انداز ۲۰ساله کشور و سیاست‌های کلی نظام جمهوری اسلامی دارد و این موضوع در سال‌های اخیر قوت بیشتری نیز پیدا کرده است، به نحوی که نیاز به نقشه و داده‌های مکانی در مصوبه‌های قانونی سال‌های اخیر به مراتب بیشتر شده است و این موضوع نشان از توجه ویژه کشور به موضوع داده‌های مکانی دارد.

رییس سازمان نقشه برداری کشور گفت: واضح است که از منظر قوانین و مقررات، داده مکانی بستر برنامه‌ریزی دقیق و پایه اصلی توسعه کشور است و همین وضعیت باید در شرایط اجرایی توسعه کشور پیاده و با جلوگیری از تداخل وظایف و ساماندهی اعتبارات و وظایف دستگاه‌های اجرایی نسبت به این مهم اقدام شود و ضعف کشور در این بخش را نیز رفع کرد تا امکان تولید و آماده‌سازی داده‌های مکانی توسط مرجع آن فراهم شود.

نقش هیدروگرافی در توسعه دریامحور

وی در مورد نقش هیدروگرافی در توسعه دریا محور، بیان‌داشت: آبنگاری (هیدروگرافی) اطلاعات پایه‌ای و زیربنایی لازم به منظور شناخت بهتر پهنه‌های آبی و مطالعات ساحلی و دریایی را فراهم می‌کند، به طوری که بدون هیدروگرافی، شناخت پهنه‌های آبی ممکن نیست و توسعه دریایی امکان‌پذیر نخواهد بود.

وی افزود: باید به این نکته توجه داشت که بیش از ۷۰ درصد کره زمین پوشیده از آب است و دریاها نقشه اساسی در زندگی بشر ایفا می‌کنند و جامعه بین‌الملل به خوبی از این مساله آگاه است و از همین رو یکصد سال پیش سازمان جهانی هیدروگرافی به منظور ایجاد هماهنگی در فعالیت‌های هیدروگرافی و تهیه نقشه‌های دریایی ایجاد شد.

رییس سازمان نقشه‌برداری کشور با اشاره به اینکه بر اساس برآوردهای سازمان جهانی هیدروگرافی، نسبت بازگشت سرمایه به هزینه در فعالیت‌های هیدروگرافی به صورت ۱۰ به یک است، اظهار داشت: در اهداف این سازمان به‌ویژه بر نقش هیدروگرافی در تامین ایمنی دریانوردی و حفاظت از محیط زیست دریایی تاکید شده است.

جعفرزاده ایمن آبادی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه دو موضوع خاص مکان محور مرتبط با توسعه سواحل مکران و اروند بیان شده است، خاطرنشان‌کرد: بدیهی است هر دو موضوع ارتباط مستقیم با هیدوگرافی داشته و نیازمند اجرای عملیات عمق یابی و تولید چارت های دریایی این حوزه است.

۱۰ درصد از اهداف قانون برنامه ششم؛ نیاز مند اطلاعات هیدروگرافی

وی ادامه‌داد: تحقق ۱۰ درصد از اهداف قانون برنامه ششم توسعه نیازمند اطلاعات هیدروگرافی و این موضوع بیانگر اهمیت این فعالیت و لزوم توجه بیشتر به نیازمندی‌های این صنعت است.

رییس سازمان نقشه برداری در مورد اینکه تولیدات این سازمان تا چه میزان توانسته نیازهای جامعه داخلی و بین‌الملل را در حورزه داده‌های مکانی دریایی رفع کند کند، بیان‌داشت: سازمان نقشه برداری کشور از سال ۶۲ و با تاسیس بخش آب‌نگاری، فعالیت‌های خود را در زمینه جمع‌آوری، پردازش و ارائه داده‌های مکانی آغاز کرد و قبل‌تر، این عملیات توسط دیگر کشورها انجام می‌شد.

هیدروگرافی از انحصار خارج شده است

جعفرزاده ایمن آبادی یادآور شد: از سال ۷۹ با پیوستن شناور ایران آب‌نگار به ناوگان هیدروگرافی کشور، عملیات هیدروگرافی سرعت بالاتری یافت؛ همچنین انتشار چارت‌های دریایی از آب‌های جنوب کشور که تا سال ۹۴ در انحصار انگلیس بود با شروع به کار کمیته ملی هیدروگرافی و انتشار بین‌المللی چارت‌های داخلی، از انحصار خارج شد.

وی ادامه داد: اکنون۶۲ چارت الکترونیک ناوبری از تولیدات سازمان نقشه‌برداری کشور در سطح بین‌الملل منتشر شده و در اختیار دریانوردان قرار گرفته است که ضمن نمایش اقتدار و توان داخلی کشور، سالیانه نیم میلیون دلار درآمد ارزی برای ایران به همراه دارد.

رییس سازمان نقشه برداری کشور با اشاره به اینکه این سازمان شبکه ملی پایش تراز دریا در آب‌های شمال و جنوب کشور را اداره می‌کند، اظهار داشت: داده‌های این شبکه ضمن استفاده در امور هیدروگرافی، در مدیریت مخاطرات دریایی، توسعه صنایع ساحلی، ماهیگیری و محافظت از محیط زیست دریایی دارای کاربرد است.

درباره ی nkpf5r58987

مطلب پیشنهادی

انتخاب دبیرکل اوپک به جلسه ماه آینده موکول شد

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، جواد اوجی امشب و بعد از برگزاری نشست …