باران بهاری در خراسان شمالی ۵۸ درصد کاهش یافت

مهدی کمالی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: براساس آمار ایستگاههای باران سنجی در  بهار سال جاری در این استان ۵۸ میلمتر باران به ثبت رسید که این بارش ها در بهار سال گذشته حدود ۱۳۳ میلمتر بود.
وی اضافه کرد : میانگین باران بهاری در خراسان شمالی در سال جاری نسبت به دوره آماری بلند مدت سی ساله نیز حدود ۳۶ درصد کاهش نشان می دهد.
وی خاطرنشان کرد : در مجموع در ۹ ماهه سال زراعی جاری ۱۴۷.۵ میلمتر باران در این استان بارید که نسبت به مدت مشابه سال زراعی گذشته نیز بارش بارانحدود ۴۷ درصد کمتر شد به طوری که از ۲۸۰ میلمتر ۹ ماهه سال زراعی گذشته میانگین بارش ها به ۲۸۰ میلمتر رسید.
به گفته وی میانگین بارش باران استان در ۹ ماهه سال زراعی جاری نسبت به دوره آماری بلند مدت نیز با کاهش ۴۰ درصدی  روبرو شد به طوری که از ۲۴۶ میلمتر دوره آماری به ۱۴۷ میلمتر رسیده است.
نگرانی هواشناسی نسبت به کاهش بارندگی 
 معاون هواشناسی استان خراسان شمالی گفت : کاهش شدید بارندگی در سال زراعی جاری در این خطه شمالشرق کشور نگران کننده است و باعث کمبود منابع آبی می شود و برررسی نقشه های پیش یابی نشان می دهد که این روند تا شهریورماه سال جاری نیز ادامه خواهد داشت.

معاون توسعه و پیش‌بینی اداره کل هواشناسی خراسان شمالی تنها راهکار برای غلبه بر خشکسالی و کم آبی در این استان را برای سال زراعی جاری مدیریت بهینه مصرف آب و صرفه جویی اعلام کرد و اظهارداشت : باید در کشت محصولات آب بر نیز تجدید نظر شود و محصولاتی کاشته شود که با شرایط اقلیمی خشکی سال جاری مطابقت داشته باشد.

بر اساس این گزارش اکنون حدود ۵۹ درصد از پهنه استان ۲۸ هزار کیلومتر مربعی خراسان شمالی واقع در شمال شرق کشور درگیر خشکسالی و تحت تاثیر این پدید قرار دارد و هشت دشت استان به علت کاهش نزولات جوی و برداشت بی‌رویه آب در شرایط ممنوعه و بحرانی قرار گرفت.

درباره ی nkpf5r58987

مطلب پیشنهادی

انتخاب دبیرکل اوپک به جلسه ماه آینده موکول شد

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، جواد اوجی امشب و بعد از برگزاری نشست …